Головне меню

Телефони "гарячих" ліній

tel doviry

 

torgivlia ludmy

 

domashne nasyl

Шановні колеги!

   Повідомляємо, що відповідно до листа Державної наукової установи "Інститут модернізації змісту освіти" Міністерства освіти і науки України  № 22.1/10-2742  від 14.08.2019 року фінальний етап XVІІІ Всеукраїнського турніру юних біологів відбудеться у жовтні-листопаді 2019 року.

   Турнір буде проведено відповідно до вимог Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності (зі змінами), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22 вересня 2011 р. № 1009, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 р. за № 1318/20056.

   Обласний  етап XVIII Всеукраїнського турніру юних біологів відбудеться у вересні 2019 року.

   З метою зниження навантаження на учасників ТЮБ та організації умов для ефективної роботи, на Хмельницький обласний  турнір пропонується 10 задач із 20 завдань Всеукраїнського турніру юних біологів  (2019 рік):

  1. Місце народження.

   Вважається, що життя зародилось у морській воді. Проаналізуйте хімічний склад клітини та вкажіть ідеальне місце для зародження життя на нашій планеті.

  1. Градуйовані потенціали.

   Які принципові відмінності у фізіології тварин могли виникнути, якби потенціал дії запускався не за принципом «все або нічого», а градуйовано?

  1. Модель.

    Багато міфічних та казкових істот мають реальних прототипів серед живих організмів. Складіть ТОП-5 пар (за подібністю): «міфічна істота – прототип» та обґрунтуйте свій вибір.

  1. Поїхали!

   Якими властивостями має володіти організм, здатний вижити на іншій планеті та заселити її? Планету оберіть на ваш розсуд, а організм змоделюйте із уже існуючого на Землі.

  1. Мікробіом.

   Нині доволі поширені дослідження ролі мікробіому у травленні, імунітеті та інших процесах в організмі людини та тварин. А наскільки важливу роль мікробіом відіграє в житті рослин та грибів?

  1. Злочин і кара.

   Цитотоксичні Т-лімфоцити вбивають клітини, які несуть антиген, за допомогою виділення перфоринів та гранзимів. Крім того, Т-кілери здатні використовувати таку зброю і проти інших Т-кілерів, однак самі ці кілери залишаються непошкодженими. Як цитотоксичним Т-лімфоцитам вдається «уникати» самознищення власною ж зброєю, коли вони вбивають різні клітини-мішені?

  1. Невловимий месник.

   «Найкращий» паразит тварин – той, хто найдовше зможе експлуатувати хазяїна, вправно «маскуючись» від його імунної системи, можливості якої не безмежні. Проаналізуйте стратегії експлуатації хазяїна й способи уникнення імунної відповіді паразитами та запропонуйте, на вашу думку, найоптимальнішого паразита серед існуючих й способи боротьби з таким «невловимим месником».

  1. Прищепи.

   Запропонуйте способи створення химерних організмів (з різних видів) без використання генетичних маніпуляцій і зазначте, що можна було б досліджувати у цих організмів для вирішення теоретичних та прикладних проблем біології?

  1. Сміх.

 Яка адаптивна роль сміху?

  1. Випробування ліків in silico.

   Нині значна частина ліків тестується in silico лише на рівні взаємодії із білкоммішенню. Тестування на біологічних системах вищого рівня (клітини, органи, тварини, люди) – це тестування, які проводяться в лабораторіях, потребують багато часу та матеріальних ресурсів. Проаналізуйте сучасні досягнення біоінформатики та молекулярної біології і запропонуйте проект по створенню першої системи доклінічних випробувань in silico. Зазначте, за яких умов віртуальні тест-моделі стануть більш поширеними ніж лабораторні?

   Увага! Ознайомитись з  рекомендаціями щодо підготовки, особливостей організації і проведення турніру та  нагородження переможців  можна у методичному посібнику "Всеукраїнський турнір юних біологів: як досягти високих результатів"

  Автор видання - Іваненко Ольга Володимирівна, магістр біології, лауреат Премії Національної академії наук України для студентів та молодих учених.
    Ольга Володимирівна займається біологічними турнірами більше 10 років, побувала в ролі учасника капітана команди (2008 р.), члена журі (з 2009 р.), наукового консультанта команди (2017 та 2018 рр.).
     Великий практичний  турнірний досвід автора покладено  в основу даного посібника, у якому викладено принципово нову методику підготовки команд до Всеукраїнського турніру юних біологів. Методику, яка поєднує актуальні наукові підходи;  адаптовані для учнів сучасні практики управління персоналом з світу бізнесу, можливості інтернет-технологій; розкрито загальні принципи техніки гри, описано ролі доповідача, рецензента та опонента; вперше дана класифікація турнірних задач.
     Основну увагу автор приділяє практичній стороні питання: докладні пояснення супроводжуються великою кількістю прикладів. Даний посібник рекомендуємо для вчителів біології  закладів загальної середньої освіти, учнів старших класів, які цікавляться учнівськими турнірами.
    Повна версія електронного посібника знаходиться на сторінці "Методичні рекомендації" у папці "Іваненко О. Метод.посібник" на блозі Мирної Л.А.
   У роботі є посилання на запис показової гри. Просимо звернути увагу, що перша частина запису - це розіграш, а друга - серйозна гра.

Пошук

Погода в Полонному

Святковий календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Корисні посилання

 

Снимок

 

hoipo

 

nus

metod portal

press

 

 library 1666703 960 720 392x272

 

 prav dopomoga